Obvezu instaliranja blagajne u 2015 godini

Mi upravljamo trgovinom u kojoj se bilježi promet uz održavanje blagajne. Vrlo često kupci žele kupiti u stranoj valuti, obično u eurima, za kupljenu robu. Je li moguće registrirati se u blagajni u drugoj valuti?

U vezi s čl. 111 par. 3a točkom 1. Zakona o PDV-u, vođenjem evidencija putem blagajne, obveznici PDV-a obvezni su od neke prodaje ispisati fiskalni račun ili račun, a klijentu napraviti tiskani dokument.

U stavku 10. 1. točka 14. Pravilnika o tehničkim uvjetima, također u § 8 st. 1 točke 14 Pravilnika o blagajni, koja uključuje podatke koji bi trebali biti na fiskalnom računu, nužno moramo označiti valutu u kojoj je prodaja evidentirana, barem za cjelokupni iznos bruto prodaje.

Međutim, glavni kriteriji i tehnički uvjeti koje moraju ispuniti blagajne zabilježeni su u poglavlju 2. Uredbe u pogledu tehničkih uvjeta.

Dakle, u učenju § 14, st. 1 ovog odlučujućeg programa za prodaju u trgovini treba, između ostalog, imati funkcija: omogućuje poreznom obvezniku da promijeni naziv valute u kojoj je prodaja zabilježena, ili njezina kratica, te da unaprijed programira navedenu promjenu unosom datuma i vremena promjene; trenutke štednje i vrijeme početka vođenja evidencije prodaje u različitoj valuti u fiskalnoj memoriji, kao i pretvaranje zbroja bruto prodajnog iznosa u stranu valutu, pri čemu se na fiskalnom računu s fiskalnim logom s danim jedinicama mora aktivirati rezultat konverzije prema tečaju i plaćanje; ; pretvorba mora biti konstruirana s osjetljivošću od najmanje šest decimalnih mjesta, a učinak pretvorbe mora se zaokružiti na dva decimalna mjesta.

Također, za označavanje skraćenice naziva strane valute, prihvaćaju se oznake koje koristi Nacionalna banka Poljske.

Stoga, ako je cilj poreznog obveznika prodaja proizvoda potrošačima koji plaćaju cijenu u stranoj valuti, on mora, u pravilu, biti u mogućnosti registrirati blagajnu koja je opremljena funkcijom koja će osigurati devizne tečajeve.

Iz obrasca koji je reproduciran u studiji, može se zaključiti da se plaćanje za kupljene proizvode smatra spremljenim u eurima, kada će vrijednost predmeta biti predana u zlotima. Propisi koji se bave PDV-om ne reguliraju pitanje kojega tečaja moramo priznati da pretvorimo iznos zlota u euro.